Jdi na obsah Jdi na menu

KDYŽ ZEMŘE BLÍZKÝ ČLOVĚK, JE TO PRO NÁS URČITÝ PSYCHICKÝ ŠOK

6. 9. 2009

ObrazekDnes Vám sluníčka zde předkládám příběh,který se tento týden stal v naší rodině.
Vy se mi denně svěřujete a posíláte emaily, plné bolesti, trápení, někdy plné radosti a
štěstí a tak i já zde popíšu, co jsem během posledních dnů prožívala.
V neděli 30.8. 2009 ráno, jsem se probudila v celku brzy, a mile mně překvapilo sluníčko, které prozářilo celý pokoj a navodilo tu správnou nedělní náladu.

Když jsem si uvědomila, že neděle je pro mě vždy ten nejvhodnější čas k odpočinku, ještě chvíli jsem si zdřímla.

Probudila mne ta příjemná vůně kávy, to aby mi připomněla, že mám hodného a pozorného manžela, který mi z úsměvem a polibkem popřál krásné ráno.

Pak jsem uslyšela zvonění telefonu. Bylo to neznámé číslo a tak jsem zvažovala, jestli, když je neděle, mám přijmout hovor od člověka, kterého neznám.
Uvědomila jsem si, že možná někdo právě teď potřebuje moji pomoc. A tak jsem zmáčkla zelené sluchátko a v tu chvíli, mi v telefonu jakýsi ženský hlas vysvětloval, že tatínek zemřel a že zůstal ležet na náměstí a nikdo neví, co se mu vlastně stalo. Slova přerušoval pláč a já pořád nevěděla s kým mluvím, i když hlas mi začínal být povědomý. Takových telefonátů mívám v poslední době dost, takže jsem se snažila tu ženu uklidnit. Po chvíli jsem zopakovala otázku.
Která Lenka mi volá???? Hlas se jí alespoň trochu přestal třást a tak jsem docela srozumitelně slyšela, jak mi říká: „ To jsem přece já Lenka, Tvoje sestřenice.“ Musela jsem se posadit. Právě mi totiž došlo, kdo vlastně zemřel. Ten mrtvý muž , je jediný bratr mé maminky. Můj nejmilejší strýc, který mi po určitý čas nahrazoval otce, kterého jsem nikdy nepoznala. Vždy veselý, vtipný, plný života a optimismu. Stačila jsem jen zašeptat: „Leničko, to je mi moc líto“.

„Jak se to stalo?“ Pak jsem jako ve snu slyšela větu, že vlastně cestou z práce najednou ležel na náměstí vedle kola a všechny oživovací pokusy byly marné. Tečka. Víc nikdo neví, jen, že je nařízená soudní pitva. Trochu jsem se vzpamatovala a poprosila Leničku, aby mé mamince nic neříkala, protože jsem nechtěla, aby ji zpráva o smrti bratra zastihla nepřipravenou a s telefonem v ruce.

A tak jsem za několik desítek minut byla u své maminky a ta už z výrazu mé tváře pochopila, že se „něco“ stalo. „Mami, dnes nemám dobré zprávy“. Řekla jsem tuto neurčitou větu a chvilinku jsem ještě čekala až vydýchá tuto informaci. Objala jsem ji a řekla zprávu, kterou jsem říci musela. Nešlo zadržet proud slz. Když vidíte plakat člověka, kterého máte tak rádi, emoce se nedají zadržet. Chvíli trvalo než se vzpamatovala. Sdělila jsem jí vše co jsem věděla a uvařily jsme si kávu. Maminka byla obdivuhodná, trvalo jí opravdu jen chvilku, než řekla větu, která uvolnila tu tísnivou atmosféru. „ Všichni tam musíme, alespoň ho už nic nebolí a netrápí se.“ Ujistila jsem maminku, že i když měl ihned lékařskou pomoc, byl na místě mrtev a opravdu se netrápil. Když jsem se dívala na svou maminku, pochopila jsem, jak moc je vnitřně silná. Dobře vím, jak bratra měla ráda, ale plně si uvědomovala, že on by si nepřál, aby se trápila. Dokázal vždy všechny rozesmát a šířil kolem sebe jen dobrou náladu.

Druhý den ráno, jsme s Leničkou šly zařídit potřebné věci. Lenička má bratra v zahraničí a tak vše zůstalo na jejich bedrech. Byla tak statečná a silná. Vyzvedli jsme strejdovo jízdní kolo, a jen já jsem viděla jak se jí roztřásly ruce, když položila dlaně na jeho řídítka.
Pak následovaly opravdu nepříjemné věci jako vybírání veršů na smuteční oznámení a zařizování posledních věcí člověka. Je to opravdu určitý psychický šok. V neděli čekala, až se tatínek vrátí z práce a v pondělí ráno už musela vybírat věci k jeho poslednímu odpočinku. Viděla jsem, jak její myšlenky bloudí, jak nesmírně těžké je pro ní soustředit se na úřední jednání. Vždy když začala plakat, chytila jsem jí kolem ramen, aby věděla, že jsem s ní. Že i já cítím bolest Vybírali jsme katalogu doplňky a Lenička si utírala slzy a snažila se soustředit své zatoulané myšlenky. Najednou jsem viděla vedle nás sotva znatelný záblesk světla a uslyšela známý hlas. „ Vyberte mi tu rakev pořádně“. Poznala jsem ihned hlas svého strýce. V tu chvíli i já jsem měla v očích slzy. Strejdu, nejspíš ani po smrti neopustil jeho známý smysl pro humor. (To, co jsem slyšela jsem řekla pouze své dceři, která se trochu podivila, že strejdovi záleží na těchto pozemských věcech. Důležitost tohoto sdělení jsme však pochopily, když za dva dny zavolali z pohřební služby, že musíme vybrat jinou rakev, protože ta, kterou jsme objednali, je úzká.)

Když se nám všechno podařilo zařídit, zašly jsme si s Leničkou na kávu do restaurace, aby přišla trochu na jiné myšlenky. Bylo vidět, jak moc se jí ulevilo, že to máme za sebou.

Během dopoledne se k nám přidala moje dcera Janka a tak už jsme na ten velký smutek byly tři. A uvědomila jsem si, že by tak těžké věci neměl nikdy člověk vyřizovat sám. 

Já nyní cítím u sebe doma neustálé projevy jeho duše. Vím, že je se mnou. I teď v tuto chvíli. Má ještě velmi slabou energii, jeho hlas slyším z velké dálky. Ale to důležité co mi chtěl říci, mi řekl.
Chtěl mi předat jen pár informací, které by pro mě byly důležité. Ale zdá se, že mohou být užitečné všem. Chtěla jsem znát jeho pocity a všechno, co mu připadá teď v tuto chvíli důležité.
 
Zaznamenáno 4.9.15.30
Já vím, že jsem zemřel. Nic jsem nevěděl. Nic mi nikdo neřekl. Vše jsem musel pochopit sám. Nic už nelze změnit, když na vlastní oči, uvidíš své tělo,ale žádná bolest už není.
Nikdo nic nezavinil. Byl to přirozený proud času. Čas, je něco, co nikdy nemáš. Láska je DAR , který celý život od druhých čekáš.
Hlavně nepromarni svůj čas a dávej druhým svůj DAR. Každý den máš sloužit lásce. Nesnaž se pochopit všechny lidi, s kterými se setkáváš, jen je miluj. To co ti teď připadá nejdůležitější, to jsou jen samé hlouposti. Nejsme souzeni, sami si svým životem připravujeme vlastní velký proces. To, co jsem si myslel, že je z mé strany láska, byla často jen shovívavost. Až jednou poznáš Boží lásku, teprve pochopíš, jak málo jsi schopná milovat.
Zlé slovo, je ostrý nůž ve Tvých rukou. Zlá myšlenka ten nůž v tvých rukou vytrvale brousí. Odpustit, znamená hodit nůž do propasti. Neobjímej lidi ze zvyku. Otevři svou náruč člověku, a zároveň své srdce Bohu. Zemřít, znamená otevřít svou mysl a srdce kráse, lásce a uzavřít v sobě vše, co se týká bolesti a utrpení. Jsem ještě tu, ale netrpím. To, že přestaneš dýchat, neznamená, že přestaneš myslet. Dávej si pozor, ukládají se i ty nejniternější myšlenky. Každý záchvěv srdce, každý nevraživý pohled a urážka. Vše je v jakémsi trezoru, který se otevírá na pokyn Nejvyšší lásky, při smrti. V tomto okamžiku má význam každý i když nepatrný projev lásky, nebo soucitu, těch, co mne milovali. Neprosím o Vaše slzy, ale o lásku.
Všichni, které jsem miloval, mně milují. Vidím a cítím to. To je největší krása…..
 
Umírání, stejně jako zrození patří k životu na této planetě. A proto bych Vás chtěla poprosit,pokud můžete, pomáhejte ze všech sil tišit smutek pozůstalých,kteří jsou kolem Vás.
Neberte to jako vměšování do jejich rodinných záležitostí. Nebojte se nabídnout pomoc a dát najevo svou lásku. Velmi jsme si zvykli na otřepanou frázi Upřímnou soustrast.
Zkuste nezůstat jen u této universální věty. Řekněte alespoň, „ Je mi to opravdu moc líto, kdybys cokoli potřeboval(a) se vším Ti rád(a) pomůžu.

 A to nejen kvůli pocitu spolucítění těch, kteří zde zůstali a truchlí, ale hlavně kvůli klidu duše, která odešla. Protože zmírnění bolesti pozůstalých, je vlastně pomoc zemřelému, aby dříve došel klidu.

Zetejte se, jestli nepotřebuje pomoci vyřídit potřebné záležitosti ohledně pohřbu.

 Pokud člověk odešel náhle, často je duše navíc zmatená a neodejde ke světlu. Když se k tomu navíc přidávají projevy přítomnosti duchovní energie u pozůstalých, je nutné udělat tyto dva kroky.

 
1/ Zádušní mše
2/ Rituál a prosba ke Stvořiteli a andělům,k odvedení duše do světla
 
Moc prosím všechny, kteří navštěvují tyto stránky, aby za duši mého strýce Ladislava dnes zápalili svíčku a poprosili za jeho odchod do světla. Věřte, že on, by to pro každého z nás, ze srdce rád udělal.

S láskou Kytička 

Obrazek

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Já se též připojuji

(Eva, 30. 11. 2009 9:05)

Přeji upřimnou soustrast.Můj manžel Bohumil byl také moc hodný člověk a tragicky odešel každému kdo ho potřeboval vždy ochotně pomohl.Chtěla bych mu vzkázat jestli jsem někdy mu ublížila jestli by mě mohl odpustit.Každý den se za něho modlím.Eva

KŘÍDLA ANDĚLŮ

(LiLi, 22. 11. 2009 22:38)

Milá překrásná Kytičko
Přeji ti moc upřímnou soustrast .
Mám velmi krásný pocit s tvého dopisu . Moc se ti omlouvám že ti odpovídám ,
aniž bych ho dočetla do konce. Nedokázala jsem jej dočíst protože mě pohltila nesmírná láska .
Jako by mě zalilo zlaté světlo v duši , jako šepot andělů , křídla jenž se lehounce dotkli mé duše .
A zanechali na ní nesmírně krásný otisk .
Ano vše je ve znamení lásky . Velmi ráda se pomodlím za tvého strýce . Přeji ti aby vzpomínky
Na něj léčily tvé srdce .Lí

Mila Kyticka

(Maja, 22. 11. 2009 19:34)

Milá Kytička, prijmi prosim aj odo mna uprimnu sustrast, no zaroven uprimne podakovanie, ze si nam touto cestou sprostredkovala zdelenie od Tvojho stryka pri ktorom som si poplakala. Sama som totiz stratila ocka pred 2 rokmi, umrel na nasledky tazkej choroby. Jeho strata boli aj teraz, ale viem, ze jeho uz nic neboli, ze sa netrapi a to mie je svetielkom v dalsom zivote. Modlime sa, aby nasi blizki dosiahli Svetlo a pokoj duse.
S pozdravom
Maja

Krásnému strýčkovi děkujme

(Marie, 17. 11. 2009 21:18)

Milý strýčku, i když nejsi vlastní,
tím, co jsi nám vzkázal - tím jsme v pravdě šťastni.

Mluvit o smrti není zvyklostí,
může být osvobozující - radostí...

Někdy visí životy na vlásku,
o smrti kladem si otázku.
Co dál tam za ní na nás čeká
před Tvojí povahou člověk smeká.

Poselství Tvé je velmi užitečné,
říká, co bezcenné je a co Věčné.

Kéž umíme s poselstvím správně naložit
a s díky za vše tady dále žít.

Radovat se a sloužit svému okolí,
ať chudí jsme, či bohatí,
prostě kdokoliv... Děkujeme

muj syn mi zemzel moc malinky

(lenka, 5. 11. 2009 12:46)

muj syn dominik mi zemzel ve 3 letech byl moc nemocni chtela bych vedet co snim je kde je a jak se ma moc mi schazi je to moje zlaticko prosim odpovez mi predem dekuji kiticko

Je mi to moc líto a cítím s Vámi

(Kami, 4. 11. 2009 16:23)

Milá Kytičko,je mi moc líto,co se Vám a Vaší rodině stalo.Opravdu s Vámi soucítím a je mi nesmírně líto,že Vám odešel milovanej človíček,který byl plný lásky a světla.Bohužel momentálně zažíváme s naší rodinou něco podobného.Dne 23.10.2009 nám tragicky odešel můj milovanej bráška,kterému bylo teprve 27 let.Jel na na babetě,když předjížděl,srazilo ho protijedoucí auto.Byl na místě mrtev.Doufám v to,že netrpěl,že v tu osudnou chvíli nic nevěděl a necítil.Modlím se každý den,aby našel cestu ke světlu,aby ho už nic nebolelo a netrápilo.Byl naše sluníčko,které rozdávalo radost a lásku.Když v den rozloučení svítilo sluníčko,věděla jsem,že to bráška svítí nám všem na jeho poslední rozloučení s námi,že nám chce říct,jsem tu!Je tak těžké se smířit s jeho odchodem,hlavně moje maminka.Milá Kytičko,prosím Vás poradtě mi jak ji utěšit.Jak zvládnout tu velkou bolest,kterou ve svém srdíčku má.Moc se o ni bojím.Je ted u mne doma,nechceme být ani jedna sama.Pořád vidí před očima to jak se to bráškovi stalo,i když u té neštastné nehody nebyla.Mám pocit milá Kytičko,jako bych v hlavě svého brášku slyšela,nevím jestli je to pravda a nebo jestli jen chci,aby to tak bylo.Vím jen,že mi hrozně moc chybí.Tak ráda bych věděla,že je ted spokojený a štastný,a že ho nic už netrápí.Hodně jsme se měli rádi,je těžké neplakat a netrápit se,i když vím,že by chtěl,abych se netrápila a byla všem oporou.Vždy mi říkal,setři jsi silná holka vše zvládneš,ale ted si tím nějak nejsem jistá.Kytičko,prosím Vás poradte nám jak zjistit,že je bráška spokojený ve světle našeho stvořitele?Pokud to nějakým způsobem jde,prosím poradte.Děkuji Vám a přeji mnoho štastných a bezbolestných dní.Kamila.

citim s Vami

(jitulik, 3. 11. 2009 22:34)

citim s vami . nasi rodine se prihodilo take neco zvlastniho. 29.9 09 mi zemrela babicka. u ktere ziji s rodinou 8 let na me byla 24 hodin fixovana protoze jsem na matreske a pritom jsem o ni pecovala babicce bylo 88 let a 2.11 se v kuchyni objevily ohorele hrebiky porovnane do strisky hlavickama ke dverim, v pravidelnych odtupech manzel je sezbiral ale z kose zmizely zustal prorezany pytlik. nikdo z deti pocelou dobu v kuchyni nebyl aby je polozil. bylo zamceno . nechapem co nam chtela rici v patek 6.11 ma rozlouceni, napadlo me jestli to neni vzkaz abychom nechaly otevrit rakev a naposled ji videly . mam ted pocit ze byla jiz zpopelnena a v rakvy bude nekdo jiny. prosim kyticko poradte co stim dekuji jitulik

upřímnou soustrast

(Monika, 19. 10. 2009 12:22)

Je mi velice líto co se stalo .Takhle mi zemřel můj bratr.Našli ho také na ulici.Přeji vám spostu Božího požehnání.Zapálím svíčku pro Vašeho strýčka a mého brarta Mirka.

Kytičce

(Lucka, 15. 9. 2009 18:49)

Četla jsem si tento příspěvek až dnes. Je smutný, ale i přesto mne velice zahřál u srdce a ikdyž jsem měla včera a dnes velmi těžký den je mi najednou lépe.Je to zvláštní. A , když jsem četla poslední odstavec a poprosila za odchod tvého strýce do světla cítila jsem teplo a měla jsem velmi příjemný pocit. Přeji Vám všem mnoho lásky

upřímnou soustrast

(ilona, 13. 9. 2009 9:24)

zapálilajsem svíčku, přeji Vašemu strýci, aby našel klid a brzy se dostal tam, kdemu bude blaze

soucítím s Tebou kytičko

(Blanka, 10. 9. 2009 16:10)

Také jsem rozsvítila svíčku a dlouho se koukala a prosila, aby našel Tvůj strýc svtětýlko věčného klidu. Snad i moje maminka našla toto místěčko, hodně mi taky chybí.

Kytičce

(Karla, 9. 9. 2009 18:50)

Milá kytičko, zapálila jsem svíčku za Tvého strýčka a posílám modlitbu s prosbou, aby jeho dušička mohla odejít do světla.

Karla

Kytičce

(Kopretina, 9. 9. 2009 8:25)

Drahá Kytičko, i já se připojuji zapálením svíčky a modlitbou ke světelnému mostu pro strýce Ladislava a přeji Tobě a všem blízkým mnoho duševní síly a lásky.
Mám Tě moc ráda.
S láskou Mirka

PRO NASE SLUNICKO KYTICKU

(MILA, 9. 9. 2009 7:56)

DRAHA KYTICKO PRECETLA JSEM SI O TVEM TRAPENI SOUCITIM S TEBOU PROTOZE VIM JAK MOC JE TO BOLESTIVE .TAKE JSEM TED ZAPALILA SVICICKU ZA TVEHO STRYCKA LADISLAVA A POPROSILA ANDILKY ABY MU POMOHLI DOJIT TAM KAM PATRI POPROSILA JSEM SVETYLKO ABY MU SVITILO NA CESTU . JSEM MOC RADA ZE JSEM TO MOHLA UDELAT PRO TVEHO STRYCKA . JSEM RADA ZE SE TI OZVAL A ZE MAS SNIM SPOJENI JE TO PRO TY KTERI TU JSOU VELKA ULEVA . KYTICKO JSEM S TEBOU MOC SI TE VAZIM A KDYBYS POTREBOVALA POMOC TREBA V PODOBE POPOVIDANI TAK ME KLIDNE NAPIS NA EMAIL JAKO TY PRO MNE TAK I JA JSEM TU PRO TEBE PA PA MILA.

pro Kytičku

(Romana, 8. 9. 2009 17:56)

Kytičko,
dnes jsem zapálila svíčku za Tvého strýce.K modlitbě jsem přidala poděkování za jeho slova.Kdyby si je mohli přečíst a uvědomit všichni lidé,věřím,že svět by vypadal jinak..
S láskou Romana.

Moje sluníčka milované

(Kytička, 8. 9. 2009 15:22)

Děkuji Vám z celého srdce za modlitby a světýlka.
Jste moje zlatíčka. Nejkrásnější je vědomí, že na bolest není člověk sám, a že na něj někdo myslí.
Všechny objímám.
S láskou Kytička

Posílám lásku a světýlko..

(Bomberunka, 7. 9. 2009 22:32)

Kytičko, objímám tebe, tvoji maminku, sestřenku Lenku a celou tvoji rodinu..posílám vám ze srdíčka spoustu lásky v těchto smutných chvílích...i já tvému strýčkovi zapaluji svíčku na cestu do světla....a děkuju mu za poselství, které tobě a nám všem předal...děkuju

Kytičce

(Petra, 7. 9. 2009 21:43)

Kytičko milovaná,už ji zapaluji a posílám světýlko a prosbu k andílkům.Upřímnou soustrast celé tvé rodině i tobě a hodně sil do dalších dní.Zase bude dobře...
Děkuji za slova tvého strýce,zase jsem o kousek dál.

Kytičce

(Eva, 7. 9. 2009 21:38)

Milá Kytičko,
i já se přidávám a posílám vám všem lásku. Eva

Kytičce

(Ludmila, 7. 9. 2009 19:54)

Milá Kytičko,

opravdu hluboce s celou Vaší rodinou soucítím a i já se přidávám a zapaluji svíčku za Tvého strýce, mou maminku i tatínka a za všechny zbloudilé duše.Posílám všem lásku.L.Archiv

Kalendář
<< červenec >>
<< 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Statistiky

Online: 12
Celkem: 3299678
Měsíc: 14467
Den: 443